№1
Степан
Чубенко
ПОЗИЦІЯ
Воротар
ГРОМАДЯНСТВО
Українець
НАРОДИВСЯ
11.11.1997 (Краматорськ)
ЗАГИНУВ
28.07.2014
Нагороди

Степан Вікторович Чубенко - український школяр і патріот, воротар футбольного клубу «Авангард» (Краматорськ), катований і розстріляний бойовиками проросійської терористичної організації ДНР за проукраїнську позицію, народний Герой України.

Життєпис:

Народився 11 листопада 1997 року в місті Краматорськ Донецької області. З 2004 року навчався у загальноосвітній школі №12 міста Краматорська.

Захоплювався спортом. Спочатку займався греко-римською боротьбою, потім захопився футболом. Був воротарем юнацької футбольної команди «Авангард» міста Краматорська. Грав у місцевій команді Клубу веселих і кмітливих. З початком проросійських виступів в Україні у 2014 році Степан Чубенко разом з друзями брав участь у мітингах на підтримку цілісності України, які проводилися в місті Краматорськ. Хлопці носили воду, продукти, засоби гігієни українським військовим, які прибули в місто. Під час обстрілу Степан Чубенко допомагав спускатися у сховище літнім людям, носив їм воду, коли місто опинилося відрізаним від водопостачання. Ризикуючи життям, хлопець зняв з міської площі прапор так званої «Донецької Народної Республіки».

Коли у квітні 2014 року російські бойовики захопили місто Краматорськ, мати відправила Степана Чубенко до своїх батьків в Росію, але 27 травня він повернувся, заявивши, що не хоче ховатися «як пацюк» у важкі для України часи.

На початку липня 2014 року Степан Чубенко поїхав до друга у Київ. 23 липня 2014 року хлопець сів на поїзд у Києві, щоб повернутися додому. Їхав через місто Донецьк. На залізничному вокзалі міста Донецька хлопця затримали бандити батальйону «Керч», за однією з версій за жовто-блакитну стрічку на рюкзаку та шарф футбольного клубу «Карпати», за іншою – за те, що почав сперечатися з ними проти роз’єднання країни і утворення автономних республік.

Неповнолітнього хлопця вивезли до селища міського типу Горбачево-Михайлівка Моспинської міської ради Донецької області, де його по-звірячому катували і били декілька днів із зав’язаними руками та ногами. Бойовики пропонували йому перейти на їхній бік, але зламати хлопця їм так і не вдалося. 28 липня 2014 року Степан Чубенко був розстріляний терористами.

8 листопада 2014 року похований на міському кладовищі міста Краматорськ.

Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (28.06.2017; посмертно), недержавною нагородою – орденом «Народний Герой України» (07.05.2016; посмертно).

Залишились батьки та брат.

З 2015 року в місті Краматорськ щорічно проводиться турнір з міні-футболу пам’яті Степана Чубенко. 21 листопада 2016 року у Краматорську в будівлі загальноосвітньої школи №12 (вулиця Василя Стуса, 19), де навчався Герой, йому відкрито меморіальну дошку.

23 вересня 2017 року в місті Краматорськ на вході в стадіон «Прапор» (Сад Бернадського), де Степан Чубенко грав у футбол, йому відкрито меморіальну дошку.

Керівництвом ФК "Авангард" прийнято рішення вилучити з обігу 1 номер, і навічно закріпити його за Степаном Чубенко.